Uwaga!!!
Należy mieć świadomość ryzyka związanego z uprawianiem sportu i rekreacji na terenach leśnych, a także
ich górskiego charakteru. Należy brać pod uwagę wszelkie okoliczności mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo
jazdy, a w szczególności: warunki atmosferyczne, stan nawierzchni, ukształtowanie terenu, ruch pojazdów
mechanicznych i pieszych, prowadzone prace leśne oraz własny stan zdrowia i sprawność psychofizyczną.
Na ścieżkach górskich można napotkać różnego rodzaju naturalne utrudnienia takie jak: liście, korzenie,
kamienie, gałęzie, muldy, ciasne zakręty, kałuże, błoto itp.
Zaleca się, aby osoba korzystająca z trasy zawarła umowę ubezpieczeniową od następstw nieszczęśliwych wypadków i odpowiedzialności cywilnej uwzględniającej uprawianie sportu.
Ścieżki rowerowe przebiegają przez tereny leśne, na których jest prowadzona przewidziana aktualnie obowiązującym planem urządzenia lasu, gospodarka leśna, a w związku z tym równocześnie odbywa się ruch pojazdów mechanicznych Służby Leśnej i osób wykonujących prace gospodarcze oraz prowadzone są prace z zakresu pozyskania, zrywki i wywozu drewna.
To jednokierunkowe, zjazdowe trasy rowerowe przeznaczone dla początkujących kolarzy górskich. Średni spadek terenu to zwykle 4-6%. Nawierzchnia równa i utwardzona, sporadycznie niewielkie naturalne przeszkody (kamienie, korzenie).
Główne trudności: ciasne zakręty z bandami i bez.Uwaga: na trasach tego typu należy umieć skutecznie hamować i skręcać.
To jednokierunkowe, zjazdowe trasy rowerowe przeznaczone dla średnio-zaawansowanych kolarzy górskich. Średni spadek terenu to zwykle 6-8%. Nawierzchnia równa i utwardzona, mogą pojawić się jednak pewne naturalne przeszkody (kamienie, korzenie).
Główne trudności: ciasne zakręty, muldy i spore bandy.Uwaga: na trasach tego typu należy umieć skutecznie hamować i skręcać, pokonywać uldy i zakręty z bandami oraz niewielkie, naturalne nierówności.
To jednokierunkowe, zjazdowe trasy rowerowe przeznaczone dla zaawansowanych kolarzy górskich. Średni spadek terenu to zwykle 8-12%. Nawierzchnia naturalna, mogą pojawić się zarówno trudne sekcje korzeni, jak i kamieni, oraz ciasne bandy, muldy i niewielkie hopki.
Główne trudności: ciasne zakręty, korzenie, kamienie, ciasne bandy, śliska nawierzchnia.Uwaga: na trasach tego typu należy umieć świetnie hamować, skręcać, pokonywać muldy, spore naturalne i niewielkie sztuczne przeszkody (kamienie, korzenie, hopki itp.).
To jednokierunkowe, zjazdowe trasy rowerowe przeznaczone dla ekspertów. Średni spadek terenu to zwykle 12-15%. Nawierzchnia naturalna, wiele trudnych naturalnych i sztucznych elementów jak: korzenie, kamienie, uskoki, bardzo strome ścianki, trudne techniczne zakręty oraz hopki (niektóre z uskokiem, tzw. gapem), często bez możliwości objazdu.
Główne trudności: ciasne zakręty, korzenie, kamienie, ciasne bandy, śliska nawierzchnia, stromizny, hopki, uskoki.Uwaga: na trasach tego typu należy umieć świetnie hamować, skręcać, pokonywać muldy, spore naturalne i sztuczne przeszkody (kamienie, korzenie, hopki, uskoki, gapy, ścianki itp.).
Dwukierunkowe trasy rowerowe, kręte, łagodnie wznoszące się i spokojnie opadające są oznaczone na mapie kolorem fioletowym. Średni wznios to 6-8%, nawierzchnia równa i utwardzona ( mogą zawierać niewielkie naturalne lub sztuczne przeszkody np.: po korzeniach lub kamieniach).
Kręte i łagodnie wznoszące się jednokierunkowe trasy rowerowe typu „singletrack” są oznaczone na mapie kolorem pomarańczowym. Średni wznios to 5-7%, nawierzchnia równa i utwardzona ( mogą zawierać naturalne lub sztuczne przeszkody np.: po korzeniach lub kamieniach).
Drogi i dróżki asfaltowe, szutrowe lub leśne, które służą jako dojazd do tras rowerowych; są oznaczone na mapie kolorem pomarańczowym.
Uwaga: Drogi dojazdowe nie są trasami rowerowymi, zwykle są wielokierunkowe i współdzielone z innymi użytkownikami (turyści piesi, pojazdy, transport leśny itp.). Należy dlatego zachować szczególną ostrożność i stosować się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego, przepisów PTTK oraz tych wynikających z Ustawy o Lasach.